Про район

e-mail Друк PDF

ГЕОГРАФІЧНЕ РОЗТАШУВАНННЯ

Макарівський район розташований у західній частині Київської області. Межує з Бородянським, Києво-Святошинським і Фастівським, Васильківським районами Київської області та Радомишльським і Брусилівським районами Житомирської області. Площа району становить 1362,4 км2. Сільськогосподарських угідь - 49 082 га, із них - 46 240 га ріллі. Місцевість становить горбисту рівнину, розділену річковими долинами і балками, схили яких у південній частині порізані вимоїнами і ярами. По території району протікають 15 річок загальною протяжністю понад 360 км, найбільшими серед яких є Здвиж та Ірпінь. Загальна площа лісових насаджень - 37 198,2 гектарів. Ґрунти у північній частині піщані та супіщані, в південній - суглинкові, на заболочених ділянках - торф'яні. Клімат м'який, помірно вологий, невеликі морози часто змінюються відлигами. Літо у першій половині тепле, у другій - жарке. З корисних копалин зустрічаються родовища цегляно-черепичної глини, карбонатної сировини, граніту, торфу і будівельного піску. По території району проходить автомагістраль Київ - Чоп (Е-40), є залізнична станція "Буян" Південно-Західної залізниці. До складу району входять 69 населених пунктів, об'єднаних у 36 сільських та 2 селищні ради. Населення складає (за станом на 01.10.2015) – 42, 307 тис.чол.

ГЕРБ РАЙОНУ

Символи

Опис прапора
В центрі композиції розташований прямокутник зверху та заокруглений знизу щит. Співвідношення висоти до ширини щита 8:7. Щит поділений горизонтально на дві рівні частини синьою хвилястою смугою. У верхній частині щита на зеленому фоні зображена розкрита книга срібного кольору, на ній розміщений православний хрест. Макарівщина батьківщина видатного духовного діяча XVII –XVIII століть Данила Туптала (Димитрія Ростовського), автора книги “Житіє святих”, який причислений православною церквою до лику святих.
У нижній частині щита на золотому фоні зображена оборонна стіна, яка символізує захисне значення району в далекому минулому. В ряді сіл існували давньоруські городища (Макарів, Бишів, Андріївка, Мотижин, Чорногородка, Небилиця) та середньовічні замки. Над оборонною стіною зображений лук зі стрілою та накладеними навхрест шаблями. В XVI-XVIII століттях територія району була ареною національно-визвольної боротьби. Макарівська, Ясногородська, Рожівська, козацькі сотні брали активну участь у боях під проводом Б.Хмельницького. Тут діяли селянсько-козацькі загони в період гайдамаччини та Коліївщини, визволяючи край від поневолювачів.
Символіка кольорової гами герба
Територія району розташована в межах природних зон Полісся (зелений колір) і лісостепу (золотий колір). Північну і південну сторони району омивають води річок Здвиж та Ірпінь, на його території ще й досі збереглися чотири змієвих вали (символіка синьої хвилястої смуги всередині щита).
Зелений колір символізує весну, мальовничі луки, сади, ліс, а також достаток та надію на світле майбутнє. Золотий – знатність, багатство і силу. Синій велич і красу. Срібний символ чистоти, світла і слави Божої. Пурпуровий колір символізує гідність і могутність наших предків русичів, а також козацтва.
Картуш
Герб обрамлює картуш у вигляді вікна, з правого боку – соснової, з лівого – дубової гілок зеленого кольору, як основних видів рослинності краю. Картуш завершується зображенням колосся пшениці золотого кольору, що є одним із основних напрямків сільськогосподарського виробництва району. Вінок з дубової та соснової гілок перев’язаний навхрест синьою стрічкою.

ПРАПОР РАЙОНУ

Символи

Опис прапора
Співвідношення 2:3, розділений на дві рівні частини синьою смугою 10%. Зверху – зелений колір 45%, знизу золотий 45%. На фон прапора може накладатись щит герба.

Гімн Макарівського району

Слова І.Каруна
Музика В.Степурка

Макарівщина рідна
На Київськім Поліссі перлинонька сія,
Уквітчана садами Макарівська земля.
Ще й досі на сторожі ті змієві вали,
Що матір міст всіх руських постійно берегли.

Приспів:

Макарівщина щедра, чарівна сторона,
Ти завжди найрідніша була і є одна.
Нехай же рік за роком у даль рясну гряде,
А ми любили, любим не зрадимо тебе.

Хай славляться врожаєм щорік твої лани,
Пшениця й жито родять і радують льони.
Тож будь щаслива, земле і завжди щоб цвіла
За те, що славу краю і Туптала дала.

Приспів

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

З давніх-давен на території Макарівського району розташовувалися багатолюдні поселення. Знайдено знаряддя праці і рештки поселень доби пізнього неоліту та бронзи поблизу більшості сіл району. Залишки давньоруських городищ ІХ-ХІІ ст. виявлені у Бишеві, Андріївці, Мотижині, Небелиці, Рожеві, Чорногородці та поблизу сіл Козичанка, Великий Карашин, Мостите. З півночі на південь територією району тягнуться чотири Змієві вали - захисні споруди часів Київської Русі.
З 1320 р., після визволення України від монголо-татарського іга, на території району почали з'являтися литовські шляхтичі. Залишки шляху, що в народі звався Литовським, прослідковуються біля Четвертого Змієвого валу. Литовські феодали Івашенцевичі обрали своєю резиденцією село Вороніне. Згодом, у другій половині XVI ст., Макар Івашенцевич став тут постійно жити, а його нащадки перейменували Вороніне в Макарів і самі стали писатися Макаревичами.
Яскраву сторінку вписали мешканці Макарівщини у літопис визвольної боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Сучасна територія району майже співпадає із межами тогочасних Макарівської та Ясногородської сотень Київського полку та Рожівської сотні Білоцерківського полку. Ці сотні, складені переважно із місцевих жителів, брали участь у битвах під Зборовом (1649 р.), Берестечком (1651 р.) і Батогом (1652 р.).
Після того, як Росія, зрадивши українців, передала Польщі Правобережжя, Макарівщина знову опинилася під владою Речі Посполитої. Місцеві жителі брали активну участь у народних повстаннях: у 1664 р. під проводом Децика, у 1704 р. - під керівництвом Семена Палія. А під час гайдамацького повстання Коліївщини (1768 р.) уся територія сучасного Макарівського району була піл контролем відомого ватажка, уродженця села Грузьке Івана Бондаренка.
У 1804 р. Макарів та Бишів стали волосними центрами Київського повіту.
У складі Російської імперії становище міщан та селян не покращилося. Аж до 1917 р. майже всіма селами котилися хвилі народних повстань.
У 1921 р. Макарівщина та Бишівщина увійшли до складу Радянської України. У відповідності до постанови ВУЦВК від 7 березня 1923 року було створено Макарівський та Бишівський райони. Останній 4 березня 1959 р. було ліквідовано, але лише 12 грудня 1966 р. його територія увійшла до складу Макарівського району, який після того набув сучасних адміністративних меж.
Голодомор 1933 року забрав життя близько 15 000 місцевих селян. Чорну сторінку лишили в історії і сталінські репресії кінця 30-х років XX ст.
У роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. на територіях Макарівського і Бишівського районів діяли 23 підпільні групи та два партизанські загони. У Бишеві було створено районний осередок Організації Українських Націоналістів, у лавах якого було понад 20 членів. З березня 1943 р. на територіях Макарівського і Бишівського районів діяло Київське з'єднання партизанських загонів І.О. Хитриченка. Певний час на території Макарівського району базувалися партизанські з'єднання С.А. Ковпака та М.І. Наумова. У боротьбі з ворогом на фронтах і в тилу загинуло близько 7000 жителів району.
Понад п'ять з половиною тисяч мешканців Макарівщини були нагороджені орденами і медалями, а уродженці села Борівка -Я.С. Клименко, села Мотижин - Р.П. Лазнюк, села Чорногородка - М.І. Дюденко стали повними кавалерами ордену Слави.
Макіївська земля виховала чотирьох Героїв Радянського Союзу.
Артилеристи - старший сержант А.А. Петриченко із села Андріївка та гвардії старший сержант М.П. Новик із Гавронщини - удостоєні звання Героя Радянського Союзу посмертно.
Визначено званням Героя Радянського Союзу уродженця Новосілок, командира підводного човна С-51 І.Х. Кучеренка та пілота В.Т. Поповича із села Соснівка.
На території району знаходяться 56 братських могил. У братській могилі села Рожів похований Герой Радянського Союзу А.О. Гробов.
Весело-Слобідська земля стала місцем спочинку для відомої розвідниці Л.Й. Карцевої.
На честь полеглих воїнів на території району споруджено більше 50 пам'ятників, обелісків та пам'ятних знаків.
Мешканці району свято бережуть пам'ять про воїнів-земляків, партизан і підпільників.


КЕРІВНИЦТВО МАКАРІВСЬКОГО РАЙОНУ

Павловський Адам Михайлович
Голова виконкому районної ради з листопада 1943 року по грудень 1943 року
Могила Павло Григорович
Голова виконкому районної ради з 1 січня 1944 року по 11 січня 1944 року
Мажуга
Голова виконкому районної ради з січня 1947 року по січень 1948 року
Гадзевич Степан Опанасович
Голова виконкому районної ради з січня 1948 року по січень 1954 року
Танцюренко Тимофій Іларіонович
Голова виконкому районної ради з січня 1954 року по січень 1963 року
Паливода Григорій Григорович
Голова виконкому районної ради з 05 січня 1963 року по 30 січня 1963 року
Дорошенко Сава Овсійович
Голова виконкому районної ради з січня 1963 року по березень 1965 року
Литвиненко Андрій Олексійович
Голова виконкому районної ради з березня 1965 року по грудень 1966 року
Сябрук Володимир Кирилович
Голова виконкому районної ради з грудня 1966 року по червень 1972 року
Сінько Василь Данилович
Голова виконкому районної ради з червня 1972 року по січень 1974 року
Клецький Олег Миколайович
Голова виконкому районної ради з січня 1974 року по серпень 1978 року
Лісовенко Василь Трохимович
Голова виконкому районної ради з серпня 1978 року по травень 1980 року
Кожухівський Іван Павлович
Голова виконкому районної ради з травня 1980 року по квітень 1987 року
Ляшок Петро Григорович
Голова виконкому районної ради з квітня 1987 року по квітень 1992 року
Матвєєв Анатолій Васильович
Представник Президента України з 1992 року по 1994 рік, голова районної державної адміністрації з 1994 року по грудень 1996 року, голова Макарівської районної ради з грудня 1996 року по квітень 2002 року
Гербут Анатолій Валентинович
Голова районної державної адміністрації з грудня 1996 року по березень 2005 року
Мель Олексій Михайлович
Голова Макарівської районної ради з квітня 2002 року по серпень 2002 року
Хіміч Володимир Федорович
Голова Макарівської районної ради з жовтня 2002 року по квітень 2006 року
Безугленко Олександр Миколайович
Голова районної державної адміністрації з березня 2005 року по грудень 2006 року
Вараницький Микола Данилович
Голова Макарівської районної ради з квітня 2006 року по жовтень 2010 року
Забела Юрій Володимирович
Голова районної державної адміністрації з січня 2007 року по жовтень 2007 року
Горбик Володимир Миколайович
Голова районної державної адміністрації з грудня 2007 року по квітень 2010 року
Добрянський Ярослав Вікторович
Голова районної державної адміністрації з квітня 2010 року по 17 листопада 2011 року
Куцик Олександр Іванович
Голова районної державної адміністрації з 18 листопада 2011 року по березень 2014 року
Швидкий Микола Андрійович
Голова районної державної адміністрації з квітня 2014 року по вересень 2014 року
Забела Юрій Володимирович
Тимчасово виконуючий обов'язки голови районної державної адміністрації з 21 жовтня 2014 року по 18 травня 2015 року
Стефановський Стефан Георгійович
Голова районної державної адміністрації з 25 травня 2015 року по 15 вересня 2015 року
Семенова Тетяна Миколаївна
Голова районної державної адміністрації з 07 жовтня 2015 року по 12 червня 2019 року

Болілий Олексій Васильович
Голова районної державної адміністрації з 28 серпня 2020 року по сьогодні


Один день в історії району

(ЖОВТЕНЬ)


В жовтні 1949 року на честь 10-річчя возз’єднання українського народу в єдину Українську Радянську державу колектив Кодрянського торфопідприємства біля своєї контори посадив парк імені 10-річчя Возз’єднання українського народу. (Замітка в районній газеті №87 від 30.10.1949. Ф.25).

В жовтні 1952 року в с.Рожів введено в експлуатацію нове шкільне приміщення. (Повідомлення в районній газеті №87 від 30.10.1952. Ф.25).

В жовтні 2003 року в с.Копилів відкрито дитячий притулок. (Повідомлення в районній газеті №77 від 04.10.2003. Ф.25).

1 жовтня 1956 року ліквідовано відділ комунального господарства виконкому Макарівської районної Ради депутатів трудящих та на його утворено базі комбінат комунальних підприємств. (Рішення №425 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

1 жовтня 1968 року в с.Комарівка, с.Ферма Королівської сільської Ради відкрито державні клуби, в с.Северинівка відкрито державну сільську бібліотеку, в с.Калинівка перетворено сільську державну бібліотеку у філію районної бібліотеки для дорослих. (Рішення №20/365 від 18.10.1968 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

1 жовтня 1997 року Макарівське виробниче управління житлово-комунального господарства (ВУЖКГ) реорганізоване в Макарівське районне ВУЖКГ. (Розпорядження №304 голови Макарівської райдержадміністрації. Ф.261).

2 жовтня 1970 року в смт Макарів на вул.Богдана Хмельницького відкрито пам’ятник комсомольцям Макарівщини, які загинули за владу Рад. (Повідомлення в районній газеті №118 від 06.10.1970. Ф.1).

2 жовтня 1978 року в с.Лишня в колгоспі ім.ХХІ з’їзду КПРС, в с.Ніжиловичі в колгоспі «Поліський» сезонні дошкільні установи переведені в постійно діючі. (Рішення №269 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

4 жовтня 1953 року в с.Копилів відкрито музичну школу – філію Київської 4-ої музичної школи в складі фортепіанного відділу, класів скрипки, домри, віолончелі і баяну. (Повідомлення в районній газеті №82 від 08.10.1953. Ф.25).

6 жовтня 1950 року в с.Колонщина колгосп ім.Воровського перейменовано на колгосп ім.Маленкова. (Рішення виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

6 жовтня 1970 року в смт Макарів присвоєно назви новим вулицям: ім.Черняховського, ім.Ковпака, ім.Маяковського. (Рішення №4/156 виконкому Макарівської селищної Ради. Ф.69).

6 жовтня 1985 року в смт Макарів урочисто відкрито новий Будинок культури. (Повідомлення в районній газеті №121 від 07.10.1985. Ф.25).

8 жовтня 1973 року в с.Яблунівка прийнято в експлуатацію дитячі ясла-садок на 90 місць. (Рішення №314а виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

9 жовтня 1949 року в Макарові відкрито дитячу бібліотеку, яка нараховувала 900 книг. (Замітка в районній газеті №81 за 1949 рік. Ф.25).

9 жовтня 1997 року зареєстровано Макарівську районну організацію ветеранів України. (Розпорядження №307 голови Макарівської райдержадміністрації. Ф.261).

10 жовтня 1958 року в с.Небелиця відкрито агентство ощадної каси. (Рішення від 08.10.1958 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

14 жовтня 1997 року в смт Макарів присвоєно назви новим вулицям: Юності та Лазурна. (Рішення №82 виконкому Макарівської селищної ради. Ф.69).

15 жовтня 1992 року піднято клопотання перед Київською обласною Радою про відокремлення с.Мостище від Новосілківської сільської Ради і утворення Мостищанської сільської Ради. (Рішення ХVІ сесії Макарівської районної Ради ХХІ скликання. Ф.1).

16 жовтня 1949 року в Макарові відкрилась перша після Великої Вітчизняної війни районна сільськогосподарська виставка, яка демонструвала досягнення як сільськогосподарської галузі, так і водного, лісового господарств, промисловості району. (Замітка в районній газеті №83 за 1949 рік. Ф.25).

16 жовтня 1950 року в с.Забуяння колгоспи «3-ій Вирішальний» та «Нове життя» об’єднано в один колгосп – ім.Молотова. (Рішення виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

16 жовтня 1997 року зареєстровано Макарівську районну організацію Народно-демократичної партії України. (Розпорядження №315 голови Макарівської райдержадміністрації. Ф.261).

17 жовтня 1957 року в с.Андріївка колгосп ім.Молотова перейменовано на колгосп ім.Леніна, в с.Забуяння – колгосп ім.Молотова на колгосп «Україна», в смт Кодра – колгосп ім.Ковпака на колгосп «Червоний партизан», в с.Колонщина – колгосп ім.Маленкова на колгосп «Ленінський шлях», в с.Липівка – колгосп ім.Ворошилова на колгосп «Прогрес», в с.Людвинівка – колгосп ім.Маленкова на колгосп «40 років Жовтня», в с.Фасівочка – колгосп ім.Ворошилова на колгосп «Більшовик», в с.Калинівка – колгосп ім.Кагановича на колгосп «Зоря комунізму», в смт Макарів – колгосп ім.Хрущова на колгосп «Комуніст», в с.Мар’янівка (Колонщинської сільської Ради) – колгосп ім.Булганіна на колгосп «Здобуток Жовтня», в с.Юрів – колгосп ім.Маленкова на колгосп «Перемога». (Рішення №413 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

18 жовтня 1968 року в с.Липівка введено в експлуатацію клуб, урочисте відкриття якого відбулося 13.10.1968. (Рішення №21/366 виконкому Макарівської районної Ради, повідомлення в районній газеті №123 від 17.10.1968. Ф.1, 25).

21 жовтня 1952 року с.Червона Гірка виключене зі складу Плахтянської сільської Ради та введено в склад Андріївської сільської Ради; х.Копіївка виключений зі складу Червонослобідської сільської Ради та приєднаний до Ситняківської сільської Ради; х.Миколаївка виключений зі складу Хмілянської сільської Ради та приєднаний до Бузівської сільської Ради, х.Ульянівка виключений зі складу Ніжиловицької сільської Ради та приєднаний до Завалівської сільської Ради. (Рішення №257 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

22 жовтня 1967 року в центрі смт Макарів відкрито пам’ятник-обеліск жителям смт Макарів, які загинули під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. (Повідомлення в районній газеті №127 від 24.10.1967. Ф.25).

22 жовтня 1985 року в с.Бишів створено міжшкільну навчально-виробничу майстерню трудового навчання і професійної орієнтації та затверджено профілі поглибленого трудового навчання: тракторна справа, овочівництво. (Рішення №275 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

22 жовтня 1987 року в селах Козичанка, Ніжиловичі введено в експлуатацію дитсадки-ясла на 50 місць. (Рішення №169 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

22 жовтня 1987 року в смт Макарів при виконкомі районної Ради створено житлово-будівельний кооператив «Льонок». (Рішення №171-А виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

24 жовтня 1957 року в с.Грузьке колгосп ім.Ворошилова перейменовано на колгосп «Перемога». (Рішення загальних зборів членів колгоспу ім.Ворошилова. Ф.125).

24 жовтня 1962 року в с.Гавронщина знято з реєстрації церковну православну общину. (Рішення №447/14 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

25 жовтня 1979 року в смт Макарів дитячому садку-яслам №1 присвоєно назву «Сонечко». (Рішення виконкому Макарівської селищної Ради. Ф.69).

25 жовтня 2002 року в с.Грузьке Гружчанську дільничну лікарню реорганізовано в амбулаторію з денним стаціонаром на 10 ліжок. (Рішення №42-04-ХХІV сесії Макарівської районної ради ХХІV скликання. Ф.1).

27 жовтня 1958 року новозбудованій районній бібліотеці для дітей і юнацтва присвоєно назву ім.40-річчя ВЛКСМ. (Рішення №419 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

27 жовтня 1959 року піднято клопотання перед Облвиконкомом про приєднання х.Ферма до Королівської сільської Ради, виключивши його зі складу Наливайківської сільської Ради. (Рішення №450 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

27 жовтня 1982 року реорганізовано Ситняківську восьмирічну школу в середню. (Рішення №399 виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

30 жовтня 1987 в с.Козичанка введено в експлуатацію приміщення сільської ради на 15 робочих місць. (Рішення №171а виконкому Макарівської районної Ради. Ф.1).

Останнє оновлення на П'ятниця, 02 жовтня 2020, 13:31  

Анонси подій

Підтримай Українську армію!
Зателефонуй або надішли смс на номер: 565, один дзвінок або СМС - 5 грн. - єдиний номер для всіх мобільних операторів.

Телефони “гарячих ліній” за якими громадяни можуть надавати інформацію про можливі загрози та факти порушень їх прав і свобод:
Макарівська райдержадміністрація: (04578) 5-14-44, Макарівське ВП Ірпінського ВП ГУНП в Київській області: (04578) 5-24-70, 5-12-70, 102; Народна самооборона Макарівського району: 068-838-81-98.

"Гаряча лінія"
При Макарівській районній державній адміністрації цілодобово діє «гаряча лінія» за телефоном: 5-14-44, що дає можливість громадянам України (в тому числі з АР Крим та східних областей країни) оперативно отримувати достовірну інформацію, відповіді на поставлені запитання.

"Телефон довіри"

При Макарівській районній державній адміністрації діє «телефон довіри» за телефоном: 5-35-55, з метою оперативного реагування на повідомлення громадян, невідкладного вжиття заходів до припинення неправомірних дій, поновлення прав і свобод громадян.

Телефон «гарячої лінії» управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації: 5-25-86

Щосуботи, на центральних ринках смт Макарів та с. Бишів проходитимуть ярмаркові заходи. Запрошуються всі бажаючі.