Новий Порядок одержання державних соціальних допомог

Постановою  Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року  «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги»  удосконалюються принципи та підходи до призначення та надання державної соціальної допомоги. Рішення уряду має на меті унормувати перерахунок соціальних виплат для окремих категорій осіб і посилити адресність.
Постановою встановлюється порядок перерахунку допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування: допомога збільшилася з двох прожиткових мінімумів до 2,5 а на дітей з інвалідністю - до 3,5 прожиткових мінімумів. Перерахунку підлягатимуть виплати на дітей, які виплачувалися  у січні-червні 2020 року.
Також рішенням Кабінету Міністрів було затверджено нову редакцію Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Основним принципом надання допомоги визначено об'єктивність отримання доходів, або відсутність доходів у непрацюючих працездатних членів сім’ї.
В програмі допомоги малозабезпеченим сім'ям залишаються працездатні особи, які здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними 3-річного або 6-річного віку (за висновком ЛКК), хворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, за особами з інвалідністю 1-2 групи, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, особи, які надають соціальні послуги з догляду.
Інші працездатні особи з малозабезпечених сімей мають працювати або перебувати на обліку в центрі зайнятості.
Постановою встановлюється єдиний порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сімей для усіх видів соціальної допомоги та житлових субсидій, тобто тих видів соціальної підтримки, які надаються в залежності від доходу сім’ї.
Доходи враховуватимуться  за два повні квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. Відбуватиметься обмін інформацією між управлінням  та  Державною Податковою Службою,  Пенсійним Фондом. Крім того, при розрахунку доходу враховуватиметься розмір чистої заробітної плати, тобто буде включена сума доходу без податку на доходи фізичних осіб.
Уніфікуються всі види допомоги, які прив'язані до доходу сім’ї  до єдиних правил надання, удосконалюються порядки надання таких видів державної допомоги. Допомога нараховуватиметься з урахуванням майнового стану сім’ї.
Допомога одиноким матерям та державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям не призначається,  якщо:
1) у складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не проводили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
2) особи, які входять до складу сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;
3) у власності сім’ї є друга квартира (будинок);
4) у власності сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
Наявність (відсутність) у власності членів сім’ї транспортних засобів, житлових приміщень, купівля майна (оплата послуг) на суму,  яка перевищує 50 тис.грн. зазначається в декларації.
Якщо у складі сім’ї є непрацюючі працездатні особи, які досягли
18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, і протягом цього періоду зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні менше трьох місяців або які (за яких) не сплатили (не сплачено) мінімального розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи, допомога на дітей одиноким матерям призначається за умови:
не більше ніж на два шестимісячних періоди, якщо:
- у складі сім’ї є особа з інвалідністю, яка згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії потребує постійного стороннього догляду;
- відсутність будь-яких джерел для існування пов’язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім’ї.
Постанова набирає чинності з 1 липня 2020.