ЧИ Є ЩАСТЯ «У КОНВЕРТІ»

Однією з найболючіших проблем нашого сьогодення та «чорною плямою» суспільства є виплата заробітної плати «у конвертах». Виплата заробітної плати – річ, безумовно, приємна, і навіть, коли її виплачують «у конвертах» відчуття щастя не зникає. Більшість працівників іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (часто мінімальну) та неофіційну (значно вище мінімальної) заробітну плату. Трапляється, що працівники навіть не знають про те, що їхня «прозора» заробітна плата значно відрізняється від тієї, яка записана у відомостях. Ця різниця з’ясовується згодом, коли працівникові потрібна довідка про доходи.  Проте, значна частина громадян не чітко знає чинне законодавство про працю. Важко руйнуються стереотипи, коли працівники вважають, що, як і раніше, відмітка в трудовій книжці дає можливість одержувати пенсію в повному обсязі, та це не так. У Пенсійному фонді проводиться персоніфікація, ведуться особові рахунки по сплаті пенсійних внесків по кожному платнику, від суми яких буде нараховуватись відповідний розмір пенсії.
Якщо підприємець бере на роботу найманих працівників, але при цьому не укладає трудового договору, то така трудова діяльність фактично є не легалізованою, і від цього працівник багато втрачає, а саме: не буде запису в трудовій книжці за цей період роботи; роботодавець не сплачує внески до Пенсійного фонду, що в подальшому негативно вплине на розмір пенсії; у разі безробіття законно неоформлений період роботи не зараховується до страхового стажу, що впливає на розмір і виплату допомоги по безробіттю; у разі тимчасової непрацездатності не нараховується та не виплачується матеріальна допомога за лікарняним листом; при нещасному випадку на виробництві або профзахворюванні працівник втрачає гарантії для отримання страхових виплат.
Громадяни, які погоджуються отримувати заробітну плату «в конвертах», не лише сприяють розвитку тіньових схем ухилення від оподаткування, а й позбавляють себе соціальної захищеності, адже вони матимуть пенсію тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати. Під загрозою опиняється не тільки гідне пенсійне забезпечення на старість, але й інші соціальні виплати, а саме: лікарняні, відпускні, декретні виплати. Отримуючи неофіційну заробітну плату, працівник повністю беззахисний перед роботодавцем. Домовленість про її розмір жодним чином не зафіксовано, і роботодавець видає платню доти, доки на те його воля. Звернувшись за захистом своїх прав, скажімо до суду, працівник не матиме жодних доказів для підтвердження реального розміру свого заробітку.
Визначено два основні способи ухилення від сплати податку з доходів фізичних осіб. Перший – коли на підприємстві, де робітники офіційно працевлаштовані, працедавці вдаються до фактично подвійної бухгалтерії. Другий – коли людська праця взагалі ніяк не фіксується, або укладається з працівником договір цивільно-правового характеру на виконання певних робіт ( договір підряду).
Складаючи договори підряду, роботодавці практично у кожному договорі прописують пункти, які носять ознаки складових елементів трудового договору.  Так дотримання працівником інструктажу з охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки є також одним з елементів трудового договору, оскільки по договору підряду працівник виконує роботу на свій ризик. Працівник, який працює за договором підряду не вимагає відпусток, режиму робочого дня, премій і несе повну відповідальність за виконання своїх обов’язків. Якщо людина працювала за договором підряду, або зовсім без оформлення трудових відносин, практично нелегально, то таким чином, підприємства або фізичні особи – суб’єкти господарської діяльності ухиляються від сплати податків, створення безпечних умов праці та не сплачують внески на державне соціальне страхування від нещасних випадків за цих працівників. Погоджуюсь на працевлаштування без оформлення трудових відносин, працівник позбавляє себе прав та гарантій, наданих їм державою та Законами України – не нараховується трудовий та страховий стаж, не забезпечується соціальний захист, приречені на мізерну пенсію у майбутньому.
Кожен працюючий має право вимагати виплати заробітної плати, а кожен працедавець не має права допускати заборгованості з таких виплат, тому що виплачувати заробітну плату працівникові за його працю – основний обов’язок працедавця, який передбачений ст. 21 Кодексу Законів про Працю. За порушення законодавства про оплату праці керівник або бухгалтер можуть притягатись до дисциплінарної, матеріальної і навіть кримінальної відповідальності.
Шановні громадяни! Пам’ятайте: погодившись на «компроміс» щодо виплати заробітної плати «в конвертах» Ви сприяєте розвитку тіньових схем та зменшуєте свою соціальну захищеність, позбавляєте себе права на пенсію та стабільності у житті. Адже упіймати роботодавця, який видає заробітну плату працівникові у «конверті» важко. Кожен свідомий громадянин повинен захищати свої права належним чином, а не мовчати, отримуючи заробітну плату в «конвертах».
Приємно, що є роботодавці, які усвідомлюють свою відповідальність перед працівниками, перед державою і виплачують заробітну плату прозоро та сплачують із неї належні податки та платежі. Принагідно хотілось би звернутись до керівників, які надають перевагу виплаті заробітної плати у так званих «конвертах», із закликом проявити свою громадську позицію і легалізувати  реальну зарплатню працівників, не визначаючи їм сумного майбутнього. Тож,  шановні роботодавці, пам’ятайте, що нелегальна заробітна плата обов’язково матиме негативні наслідки дисциплінарної, матеріальної і навіть кримінальної відповідальності та штрафні санкції.

12.09.2018 о 9:00 год. в кабінеті першого заступника голови адміністрації відбудеться засідання комісії з питань забезпечення дотримання вимог чинного законодавства України у сфері приватизації державного житлового фонду у Макарівському районі.