На Різдво Христове ангел пролітав, летючи із неба людям сповіщав…….

Різдво Христове – велике християнське свято, встановлене на згадку народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха.
Різдву, за церковним статутом, передував чотиритижневий Різдвяний піст (Пилипівка), з 27 листопада до 6 січня. У цей час виконувалися всі хатні роботи: світлицю білили, прибирали розписами, вивішували найкращі рушники, розкладали килими. Покуття оздоблювали особливо урочисто й прикрашали запаленою свічкою або лампадкою. Тут ставили перший символ усіх трьох зимових свят – дідух ( сніп з колосків жита чи пшениці, зібраних на прикінці жнив). Зерно з дідуха зберігали до весни примішуючи до посівного – для забезпечення багатого врожаю. Особливого значення віддавали різдвяній погоді. По ній визначали майбутній вроджай. На святу вечерю готували 12 пісних страв з яких узвар і особливо кутя обов’язково мають бути на кожному столі.
Вранці 7 січня українці йшли до церкви, щоб віддати шану новонародженому Христу. Після закінчення церковної відправи родина знову збиралася на святковий обід який вже не був пісним, та починалася велика різдвяна гостина.
В селі Фасова в жіночому монастирі на честь ікони Божої Матері «Услишательниці» в Миколаївському храмі було звершено, Велике повечір’я з чином освячення різдвяної куті, а вранці святкова Божественна Літургія. Після служби, як і в давні часи колядники прославляли народженого Ісуса колядками. Серед цих колядників був фольклорний гурт «Барвінок», який зберігає і до нині українську традицію колядування. Одягнені в старовинні свити та кожухи, колектив привітав сестер святої обителі та духівника монастиря архімандрита Кирила та всіх прихожан з Різвом Христовим та полонив всіх присутніх  співом давніх колядок. Також хочеться згадати колядників, під керівництвом Ушатенко Галини Василівни, які активно долучаються до збереження наших вікових традицій.
Велика подяка отцю Кирилу, за чудову повчальну проповідь, яка торкнула серце кожного слухача та  за подарунки, якими він обдарував всіх присутніх. Миру всім та Божої ласки.

Олексій Заєць
Керівник фольклорного гурту «Барвінок»,
член Експертної ради з питань нематеріальної
культурної спадщини при Міністерстві культури України.