Як визначають розмір пенсії працюючим пенсіонерам з 1 жовтня 2017 року

Пригадаємо, як було
Наприкінці минулого року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774) не став порушувати традицій у виплаті пенсії працюючим пенсіонерам. По-перше - продовжив на 2017-й, а точніше по 31.12.2017, особливий порядок виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на посадах державних службовців, прокурорів, суддів тощо. По-друге - передбачав, що у період роботи на певних посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. По-третє - обмежив розмір пенсій до виплати в період роботи пенсіонера. Що ж відбулося з цими, на думку багатьох не зовсім «гуманними» заходами стосовно працюючих пенсіонерів, які хочуть додати якусь копійку до своїх невеликих доходів, з появою на правовому полі Закону № 2148?

Як відбувається виплата пенсії працюючим пенсіонерам з 1 жовтня
Виплату пенсій регулює стаття 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), положення якої оновив Закон № 2148. Хоча змін не багато, але життя працюючих пенсіонерів вони змінюють кардинально. Так, з 1 жовтня 2017 року пенсії їм виплачують без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення, крім випадків, передбачених законом. Органи Пенсійного фонду України мають дослухатися цієї норми і з 01.10.2017 поновити виплату пенсій працюючим пенсіонерам в повному розмірі. Однак виплачуватимуть пенсію, а точніше - поновлять її виплату - не всім однаково. Її розміри різнитимуться у осіб, пенсії яким призначені на умовах законів України: «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон про держслужбу); «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон про прокуратуру); «Про статус народного депутата України» від 17.11.1992 № 2790-XII (далі - Закон про нардепів); «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII (далі - Закон про наукову діяльність). Саме про розміри поновлених виплат з 1 жовтня 2017-го розповімо докладно.

Виплата працюючим пенсіонерам «спецпенсій»
Тепер під час її виплати державним службовцям, працівникам органів прокуратури, народним депутатам України, а також науковим та науково-педагогічним працівникам мають значення: дата виходу на пенсію; орган та посада, яку особа обіймає на цей час. Щодо дати, яка впливає на розмір виплачуваної пенсії, то законодавець розмежував пенсії на: призначені до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI — 01.10.2011; призначені після 01.10.2011.

До 1 жовтня 2011
Так, якщо пенсії на умовах Законів про держслужбу, прокуратуру, нардепів, наукову діяльність призначено до 1 жовтня 2011 року, то виплату пенсії працюючому пенсіонеру - незалежно від того, яку посаду він наразі обіймає - поновлюють відповідно до закону, за яким її призначено.

Після 1 жовтня 2011
Якщо на умовах Законів про держслужбу, прокуратуру, нардепів, наукову діяльність пенсію призначено після 01.10.2011 і особа продовжує працювати: на посадах державної служби, визначених Законом про держслужбу; на посадах та на умовах, передбачених Законом про прокуратуру, Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон про судоустрій), виплачують у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058. Цей порядок поширюється не на всіх. Законодавство виокремлює категорію осіб, на яку вказаний цей порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам не поширюється. Для них пенсію виплачують за тим Законом, за яким вона призначена, незалежно від дати її призначення та посади, яку обіймає особа. До цієї категорії осіб належать: особи з інвалідністю I та II груп; особи з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасники бойових дій; особи, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Одна з двох
Якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема за Законами про держслужбу, про прокуратуру, про нардепів та Законом № 1058 (п. 13 Прикінцевих положень Закону № 1058, в редакції, що діяла по 30.09.2017), їй призначають одну пенсію за її вибором. Різницю у розмірі, що сформується у такому разі, фінансують коштом держбюджету.

Документи для поновлення виплати пенсій
Для поновлення особам розмірів пенсій, призначених після 01.10.2011 за Законами про держслужбу, прокуратуру, нардепів, наукову діяльність та які продовжують працювати посадах держслужби, визначених Законом про держслужбу та на посадах, передбачених Законом про прокуратуру і судоустрій, подавати додаткових документів не потрібно. Розміри пенсій фахівці органів ПФУ визначають за документами, які містяться в матеріалах пенсійних справ. Тобто наданих під час призначення пенсій.

Граничне обмеження розміру
Насамкінець нагадаємо про граничне обмеження розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною). Максимальний розмір пенсії 2017 не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Так, тимчасово, по 31 грудня 2017 року, він не може перевищувати 10 740 грн.

Останнє оновлення на Вівторок, 30 січня 2018, 16:37

12.09.2018 о 9:00 год. в кабінеті першого заступника голови адміністрації відбудеться засідання комісії з питань забезпечення дотримання вимог чинного законодавства України у сфері приватизації державного житлового фонду у Макарівському районі.