17 жовтня – Міжнародний день боротьби за ліквідацію бідності

У 1992 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 17 жовтня як Міжнародний день боротьби за ліквідацію бідності.
Незважаючи на значний прогрес, досягнутий людством у підвищенні добробуту, бідність і в XXI столітті залишається глобальною проблемою.
Із 6 мільярдів людей, які населяють планету, 2,8 із них (47 %) живуть менше, ніж на 2 долари США в день, а більше 1,2 млрд (20 %) – менше, ніж на 1 долар в день. Приблизно 800 мільйонів осіб (14 % населення миру) не отримують необхідного мінімального рівня харчування і майже півмільярда (третина з них – діти) хронічно недоїдають.
Бідність позбавляє людей необхідних можливостей і умов, які дозволяють прожити довге, здорове, творче життя, добитися свободи і поваги людської гідності, забезпечити гідний рівень життя.
Як соціальне явище бідність завжди була в центрі уваги ООН. У Декларації тисячоліття, прийнятій керівниками 147 країн світу, включаючи Україну, на Саміті тисячоліття у вересні 2000 року, міжнародна спільнота поставила перед собою ряд цілей в області розвитку цивілізації, зокрема, скорочення бідності наполовину до 2015 року.
У світі найчастіше використовується визначення поняття «бідності», в основі якого лежить трактування ООН, як «стан тривалої вимушеної відсутності необхідних ресурсів для забезпечення задовільного способу життя».
Сьогодні в це поняття включається не лише нестача грошей, але й обмеження можливостей реалізації потенціалу людини, викликане відсутністю гідної праці, зручного житла, доступу до належної освіти і охорони здоров'я. Окрім цього, бідність включає також безсилля перед обставинами, відсутність права голосу, відчуття беззахисності і страху, обмеження можливостей брати участь в демократичних процесах і бути почутим.