Історія с. Рожів

Село РОЖІВ

Рожів - село, центр сільської ради. Розташоване за 3 км від автомагістралі Київ - Чоп. Відстань до районного центру - 15 км, до обласного - 65 км. Село розкинулося на березі річки Здвиж. Найближча залізнична станція - Бородянка, за 32 км.
Площа населеного пункту - 760,49 га, всього земель у межах населеного пункту - 2138,7 га, кількість дворів - 415.
Кількість населення - 448 осіб.
День села - 28 серпня.

З розповідей та архівних довідок видно, що Рожів - найцікавіше містечко в минулому, яке існувало на території Макарівського району.
Колись на території сучасного Рожіва було поселення, яке лежало на перехресті тоді судноплавної річки Здвиж і шляху, що вів зі столиці Київської Русі до Володимира-Волинського і далі на захід. То була сухопутна торговельна дорога.
Поселення Рожів ще мало назву Здвижень. Як і багато інших сіл та містечок України, було знищене в період монголо-татарьської навали.
Коли у 1320 р. було розгромлено монголо-татарів, люди почали заселяти спустошені землі, виникло поселення, яке належало родині Рожевських. Можливо, від цього прізвища поселення одержало назву Рожів.
У період козацьких війн Рожів став сотенним містечком і входив до Білоцерківського полку. В ньому постійно проживало 50 козацьких сімей. Рожівці брали активну участь у гайдамацьких повстаннях та виступали проти панства.
У XIX ст. село Рожів характеризувалося швидким економічним зростанням, цьому сприяли постійні ярмарки та базари, з'явилися рожівські купці, які будували власні магазини.
У 1850 р. на Рожівських землях були створені єврейська земельна колонія, швейна майстерня, промартіль, контора лісопромислу, синагога, єврейська школа. На річці Здвиж було два млини, де люди зі всієї округи мололи зерно. Також у селі діяли Рожівське кредитне товариство і прокатний пункт.
У 1900 р. рожівська єврейська громада мала 727 осіб. Тоді у Рожіві проживало 2356 мешканців, дворів було 328. Головним зайняттям населення було хліборобство та ремісництво.
Радянська влада була встановлена в 1920 р., за село вели боротьбу різні війська та отамани.
У 1922 р. була організована сільгоспартіль, у 1924 р. - створена комсомольська організація, у 1929 р. виник перший партійний осередок.
Більшість селян вела одноосібне господарство. Коли в селі почав діяти промколгосп, більша частина людей пішла працювати туди.
У 1933 р. село потерпало від голодомору, під час якого померло більше як 200 осіб.
У Рожіві діяла середня школа, в 1938 р. в ній навчалося понад 500 дітей.
Під час Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) 270 жителів села брали участь у боротьбі з окупантами, 187 нагороджені орденами та медалями, 256 загинули в боях або зникли безвісти.
У центрі села височить братська могила воїнів, що визволяли Рожів від німецьких загарбників. Також збудований пам'ятник Герою Радянського Союзу Гробову Анатолію Олександровичу.
За самовіддану працю в колгоспі 20 рожівців нагороджені орденами та медалями.
З Рожіва вийшло багато талановитих людей, які прославили своє село: це А.В. Лопата - генерал-полковник, начальник генерального штабу Збройних Сил України; Й.Д. Ремезовський - доктор історичних наук, професор Київського університету; М.Ю. Козицький - доктор історичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка; В.М. Хотинський - кандидат технічних наук; В.М. Гайдаєнко - кандидат економічних наук; О.О. Казаков - доцент славістичного університету; Г.Й. Шулькевич - письменник.
З 1999 р. сільську раду очолює Микола Васильович Чапік - працьовита, хазяйновита людина, яка знає свою справу.
На сьогодні на території села працюють чотири магазини, кафе, приватне підприємство ДК МК "Мармур", ТОВ "Труд".
Село газифіковане, відновлено вуличне освітлення.
Розпочато будівництво нової церкви та пам'ятника жертвам голодомору, також будується новий міст через річку Здвиж.