Історія с. Лишня

Село ЛИШНЯ
До складу сільської ради входить село Осикове

Лишня - село, центр сільської ради. Розташоване за 25 км від районного та за 51 км від обласного центрів. Через село протікає р. Куделя. Найближча залізнична станція -Фастів, за 25 км.
Площа населеного пункту складає 302 га, кількість дворів - 369.
Кількість населення -516 осіб.
День села - 27 жовтня.

Населений пункт виник приблизно в XVI-XVII ст. Пізніше належав магнатам Харлінським. За даними архівів 1746-1750 рр., нею володів Бишівський домініканський монастир. У період гайдамаччини тут діяв селянсько-козацький загін Сави Плеханенка.
У 1798 р. прихожани збудували церкву, гроші на будівництво якої пожертвував дворянин Радзієвський.
У 1854 р. Лишня разом із Шпитьками куплена Михайлом Добринським. З'являлися й перші підприємства: винокурня, фабрика з виробництва лікеру.
Деякий час до цього помістя належала й Леонівка. Вона заснована на початку XIX ст., входила до складу Фастівського казенного помістя. У 1843 р. продана Івану Божеському з 972 десятинами землі і населенням 230 осіб.
Комнезам утворився в липні 1920 р. 10 родин об'єдналися у сільськогосподарську артіль "Праця", яку очолив С.А. Комашенко. На 1923 р. проживали 1313 осіб.
Під час війни 22 жителі села активно діяли у складі партизанських загонів, зокрема В.М. Соколик, В.І. Радзієвський, І.М. Новохатній, М.В. Сидоренко, М.А. Кудласкевич.
Школа побудована в 1940 р., у 1964 р. - ФАЛ, у 1967 р. - Будинок культури.
З 1950 р. по 1961 р. у селах Лишня та Осикове були колгоспи ім. Кірова, ім. Будьонного, ім. Ватутіна та "Червоний прапор".
З 1992 р. утворився колгосп ім. XXI з'їзду КПРС. У 1997 р. створено КСП "Нива".
У 1996 р. у перебудованому приміщенні відкрито церкву Преподобної Параскеви Сербської. На території с. Лишня в центрі та на сільському кладовищі побудовані в 1965 р. два пам'ятники загиблим воїнам-односельчанам.

Осикове - село, розташоване за 3 км від центру сільської ради. Площа населеного пункту - 261 га, кількість дворів - 222.
Кількість населення -289 особи.

Село засноване німецькими колоністами. На мапах початку XX ст. зустрічається під назвою "хутор Осиповыя". У 1961 р. відкрився клуб на 200 місць. У 1992 р. утворено колгосп "Осиківський". У центрі села - пам'ятник загиблим воїнам. У роки Великої Вітчизняної війни з фронтів не повернулося 20 жителів села. Інші згадки про Осикове пов'язані з Лишнею.