Історія с. Мостище

e-mail Друк PDF

село МОСТИЩЕ

Мостище - село, центр сільської ради, розташоване на лівому березі р. Ірпінь на південній окраїні Полісся, на південно-східній околиці Макарівського району. Відстань до районного центру - 38 км, до обласного центру - 30 км. Найближча залізнична станція Боярка за 25 км.
Площа населеного пункту - 387,8 га, кількість дворів - 304.
Населення складає - 300 осіб. День села - 27 вересня.

Колись тут протікало 5 невеликих річок, було близько 10 озер і 12 мостів. Саме наявність стількох мостів і дала назву селу - Мостище. Однак винищення лісів на початку XX ст. привело до висихання річок та озер, і залишилась тільки назва села. Навколо села є 5 курганів. Древні знаряддя праці, віднайдені на території с. Мостище, свідчать про заселення краю близько 3-5 тис. років тому. На території села виявлено залишки давньоруського городища. Зокрема неподалік тягнуться Змієві вали - захисні споруди часів Київської Русі, а також віднайдено велику кількість залишків давньої кераміки та знарядь праці.
Перша писемна згадка про Мостище сягає 1634 р., коли село у своїх мемуарах згадував монах Київського домініканського монастиря Розвідовський. Подальші записи свідчать, що Мостище дійсно було засновано монахами саме цього монастиря. Мешканці села у складі Макарівської сотні Київського полку брали участь у визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького. Згодом спеціальними універсалом Б. Хмельницького від 9 січня 1654 р. с. Мостище передано Київському Братському монастиреві. Польський король Михайло Корибут у своїй грамоті від 10 жовтня 1670 р. підтверджував за Київським Братським монастирем право володіння селом. У XVIII ст. с. Мостище стало прикордонним і вже не належало монастирю.
Колись непрохідні ліси в часи коліївщини служили пристанищем гайдамакам Швачки і Бондаренка, під контролем яких під час повстання 1768 р. перебувало с. Мостище. Урочище Гайдамацький Яр, що знаходиться на території села, сполучалося з урочищем Кладовою, де знаходилися гайдамацькі скарби правобережної Київщини.
З другої половини XVIII ст. Мостище разом з Новосілками було власністю бишівського поміщика Франца Харлінського, який у 1830 р. продав його адвокату Грабовському. До скасування кріпосного права село належало ще Альберту Марцинківському, який у 1857 р. продав його Володимиру Петровичу Ползикову. Нащадки Ползикова програли село в карти поміщику Змунчилову, при якому в нашім краї було ліквідовано кріпосне право. На той час у селі налічувалось 64 двори.
У 1900 р. неподалік від с. Мостище поселився Яроцький. Він був дуже освіченою людиною, мав велику бібліотеку і виношував революційні ідеї. Він часто спілкувався із селянами, поширюючи серед них твори українських та російських письменників того часу. Найближчими учнями Яроцького були Іван Задоя та Микола і Михайло Кулаковські.
У 1905 р. Микола Кулаковський разом з лейтенантом Шмідтом брав участь у повстанні матросів на крейсері "Очаків", за участь в якому Кулаковського заслано на р. Амур. Саєнко Матвій служив на знаменитому броненосці "Потьомкін" і брав активну участь у повстанні 1905 р.
У лютому 1918 р. на сільському сході проголошено радянську владу. Для керування місцевими справами обрано сільський революційний комітет, до складу якого входило 18 осіб на чолі з Ф.К. Кравченком, М.І. Диким та Ф.С. Литвиненком. Секретарем сільревкому обрано Д.В. Сокола. Сільревкому активно допомагали члени комнезаму. Вони зберегли від пограбування і спалення всі головні панські будинки. Ішли кровопролитні бої тривали між петлюрівцями і більшовиками. Так, достеменно відомо, що у 1919 р. в урочищі Паценкова долина, що знаходиться на території с. Мостище, відбулося збройне зіткнення між загонами червоної армії, денікінцями та петлюрівцями. На могилі загиблих червоноармійців (36 осіб) споруджено пам'ятник.
У 1921 р. відкрито першу в селі школу, засновано сільське споживче товариство, що забезпечувало всіма необхідними промисловими товарами, закуповувало в селян та збувало в місті сільськогосподарську продукцію. Тут розміщено було також сільраду, клуб і квартири для вчителів. Першим учителем була Н.М. Каліхевич, а завідувачем школи О.В. Єршова - онука Єршова, автора твору "Коник-Горбоконик". Через деякий час засновано восьмирічну школу, в 1946 р. дитячий будинок для дітей-сиріт (нині спеціальна загальноосвітня школа-інтернат).
У селі працював водяний млин та ґуральня, в 1924 р. утворено колективне господарство "Орач", а в 1934 р. - колгосп ім. Кірова.
У роки Великої Вітчизняної війни створено партизанський загін Бишівського району, на чолі якого були мостищани: командир-льотчик І.О. Осипенко (командир 5-го батальйону Київського з'єднання партизанів), начальник штабу капітан артилерист В.К. Бондар, комісар - М.У. Кошовий.
У селі діяла також комсомольська група. У боротьбі за свободу і незалежність віддали своє життя 120 жителів села.
Село Мостище славиться своїми трудовими і бойовими традиціями. Так, колишній колгосп ім. Кірова був представлений на ВДНГ в м. Київ. Його трударі займали передові місця в Бишівському й Макарівському районах та були нагороджені багатьма орденами і медалями за досягнуті успіхи у сільськогосподарському виробництві.
Багате село своїми знатними людьми, такими як СТ. Шаталович, М.Г. Третяк, С.К. Калаба, Ю.А. Котвіцький, Л.М. Бойко, Г.К. Сербіненко, Г.Я. Служенко, Л.П. Федоренко, В.І. Корнієнко - голова сільської ради, М.К. Кравченко, І.В. Цисаренко, Л.П. Федоренко.
На сьогодні в селі понад 600 членів садових товариств і дачників, працює сільрада, ФАП, клуб, бібліотека, початкова школа і школа-інтернат обласного підпорядкування, 5 магазинів. Село газифіковано, вулиці з твердим покриттям, є три ставки, озеро Кругле, протікає р. Ірпінь. Навколо розташовані ліси Макарівського держлісгоспу.
Видатні земляки, які народились та проживали в с. Мостище:
Фердинанд Марцинківський - польський етнограф.
Віталій Михайлович Кулаковський - відомий український письменник, історик, заслужений працівник культури УРСР, член Національної спілки письменників України. Автор близько 150 наукових статей, 10 повістей та романів, навчально-методичних посібників. Осипенко Іван Олександрович - командир 5-го батальйону Київського з'єднання партизанів.
Згурський Валентин Арсенович - академік НАН України, голова Київської міськради у 1980-1991 рр.
У XXI ст. в ногу з епохою живуть і працюють шановані і працьовиті у селі родини: Мельниченко Віри Миколаївни та її синів і дочки з родинами Мельниченків Юрія Миколайовича, Віктора Миколайовича, Івана Миколайовича, Гончаренко Тетяни Миколаївни. Родини Третяка Михайла Григоровича та його синів і дочки, Третяків Ігора Михайловича, Василя Михайловича, Петра Михайловича і Тетяни Михайлівни.
Історичні факти дають можливість нам стверджувати, що с. Мостище має давню і багату історію і, концентруючи в собі всю велич народних традицій та звичаїв місцевого люду, є частинкою історії всієї України.

Останнє оновлення на П'ятниця, 22 квітня 2011, 09:15  

Анонси подій

Підтримай Українську армію!
Зателефонуй або надішли смс на номер: 565, один дзвінок або СМС - 5 грн. - єдиний номер для всіх мобільних операторів.

Телефони “гарячих ліній” за якими громадяни можуть надавати інформацію про можливі загрози та факти порушень їх прав і свобод:
Макарівська райдержадміністрація: (04578) 5-14-44, Макарівське ВП Ірпінського ВП ГУНП в Київській області: (04578) 5-24-70, 5-12-70, 102; Народна самооборона Макарівського району: 068-838-81-98.

"Гаряча лінія"
При Макарівській районній державній адміністрації цілодобово діє «гаряча лінія» за телефоном: 5-14-44, що дає можливість громадянам України (в тому числі з АР Крим та східних областей країни) оперативно отримувати достовірну інформацію, відповіді на поставлені запитання.

"Телефон довіри"

При Макарівській районній державній адміністрації діє «телефон довіри» за телефоном: 5-35-55, з метою оперативного реагування на повідомлення громадян, невідкладного вжиття заходів до припинення неправомірних дій, поновлення прав і свобод громадян.

Телефон «гарячої лінії» управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації: 5-25-86

Центр надання адміністративних послуг при Макарівській районній державній адміністрації здійснює прийом суб’єктів звернення у понеділок, середу, п'ятницю, суботу з 8.30 до 15.30, у вівторок та четвер з 13.00 до 20.00, вихідний день: неділя.

Щосуботи, на центральних ринках смт Макарів та с. Бишів проходитимуть ярмаркові заходи. Запрошуються всі бажаючі.