Історія с. Людвинівка

село ЛЮДВИНІВКА

Людвинівка - село, центр сільської ради. Розташоване за 15 км від районного та за 50 км до обласного центрів. Найближча залізнична станція - Фастів, за 25 км.
Площа населеного пункту складає 1378 га, кількість дворів - 342.
Кількість населення - 418 осіб.

У 1815 р. Людвіг Шимановський, який був одружений на одній із Харлінських та мав великий маєток, увіковічив своє ім'я, назвавши південну частину Фасової Людвинівкою.
Село розташоване на підвищенні, а за селом протікала річка Фоса, на якій в давнину, зі слів старожилів, ходили пароплавні судна. З часом річка занеслася мулом і стала невеликою.
Навесні 1901 р. за півтори версти від Людвинівки на правому березі річки Руди при розкопках знайдено кремінний ніж-пилку довжиною 17 см і шириною 3-5 см.
Терентій Архипович Вовченко, Яків Сидорович Шевчук, Петро Гаврилович Кухельний напередодні й під час революції 1905-1907 рр. поширювали листівки, закликали до повалення царя, за що й були заарештовані. Мали місце виступи селян проти поміщика.
До революції жителі села займалися сільським господарством. Половина населення ходила на заробітки до поміщиків у сусідні села, наприклад до Копилова.
На краю села був цегельний завод, нині залишилося тільки місце, яке серед місцевого населення звалося "Цегельня".
У 1919 р. в село ввірвалася армія Денікіна, яка не щадила сільське населення. Коли в Петербурзі вибухнула революція, то село теж дізналося про цю подію. Селяни почали нападати на панів, і після перемоги Великої Жовтневої революції в селі було встановлено радянську владу. Організували комітети бідноти, товариства зі спільного обробітку землі, ССТ в колгоспі. Вперше в селі виникли ради.
Після революції в одному з приміщень маєтку пана Людвіга була відкрита початкова школа, яка проіснувала до 1973 р. Був гарний парк з бузковою алею та гойдалками. Сидоренко Марія Семенівна була останнім керівником та вчителем початкової школи на три класи в селі. З часом у Людвинівці побудували приміщення, де розташували сільський клуб та бібліотеку, які функціонують і на сьогодні.
За часів колективізації в селі був створений колгосп "40 років Жовтня". Напрям діяльності - вирощування льону, зернових та тваринництво.
У 1920 р. за добре виконання продрозверстки Людвинівка була занесена на районну Дошку Пошани.
Під час голодомору (1932-1933 рр.) у Фасовій та Людвинівці померли близько 100 осіб.
У 1942 р. в Людвинівку зайшли німці. За роки війни з ратного поля не повернулися 76 мешканців села.
У 1943 р. 6 листопада село було звільнено від німецько-фашистських окупантів.
Відразу ж почалася відбудова села. Вже у 1944 р. своєю працею колгоспники надавали велику допомогу Радянській Армії, здавали гроші у Фонд оборони. У 1944 р. створено колгосп ім. Малюнкова, який у 1951 р. приєднано до фасівського колгоспу ім. Тараса Шевченка.
У 1956 р. провели електрифікацію та радіофікацію в селі. У 1957 р. відкрито фельдшерсько-акушерський пункт, зведено Будинок культури на 70 місць.
У 1973 р. колгосп знову приєднано до фасівського господарства ім. Горького. Головою колгоспу був Михайло Устимович Герчень, потім - Леонтій Миколайович Заїнчнівський. У 1975 р. колгосп мав 4000 га землі.
Село Людвинівка до 1986 р. відносилося до Фасівської сільської ради.
У 1986 р. до Людвинівки евакуйовані 450 жителів Чапаєва, Городчан, хутора Коцюбинський Чорнобильського району. В цьому ж році для них збудовано поселення Тернопільське, дитячий садок, магазин, другий фельдшерсько-акушерський пункт та лазню, яка на сьогодні не працює.
Назва поселення походить від назви міста Тернопіль, звідки приїхали будівельники. Саме тому вулиці названі на честь районів Тернопільської області: Густинська, Лановецька, Тернопільська. Збудовано все це за короткий термін - за півтора місяці.
При в'їзді в село встановлена меморіальна дошка на знак створення села.
З серпня 1986 р. функціонувала на території села Чапаєвська сільська рада. За рішенням сходки села від 12.06.1988 р. і сесії сільської ради від 20.06.1988 р. Чапаєвська сільська рада народних депутатів була перейменована в Людвинівську, с. Тернопільське увійшло до її складу.
У 1992 р. на території села Людвинівка створено ПСП "Людвинівське", яке орендує в місцевого населення до 400 земельних паїв. Займається підприємство вирощуванням сільськогосподарських культур, розведенням великої рогатої худоби.
Нині на території села діють два ФАПи, дитячий садок; здано в оренду не діюче приміщення лазні під виробництво; функціонують чотири торгові точки.
З 2003 р. сільську раду очолює Суліма Тетяна Миколаївна.
У селі є почесні ветерани праці, які своїми силами піднімали сільське господарство: це Ушатенко Оксана Сергіївна, Дмитренко Іван Михайлович, Отрощенко Оксана Климівна, Хижняк Григорій Макарович, Кухельна Ольга Кузьмшна та інші.
У селі два пам'ятники: героям війни та загиблим на фронтах односельчанам.