Історія с. Копилів

село КОПИЛІВ
До складу Копилівської сільської ради входить село СЕВЕРИНІВКА

Копилів - село, центр сільської ради. Розташоване на автомагістралі Київ - Чоп. Відстань до районного центру - 11 км, до обласного - 45 км. Найближча залізнична станція - Бородянка, за 50 км.
Площа населеного пункту - 979,15 га, кількість дворів - 917.
Кількість населення. - 1209 осіб.

Слово "копил" означає особливий вигляд сокири. Про Копилів згадується ще в старовинних літописах. Через село проходили один із Змійових валів, стара поштова дорога на Житомир.
За Люблінською унією між Литвою і Польщею (1569 р.) землі Правобережної України, в тому числі Копилів, відійшли до Польщі.
Після визвольної війни 1648-1654 рр. Копилів залишився у складі Польщі, потім, за Андрусівським перемир'ям, у 1667 р. відійшов до Росії.
Мінялися поміщики-власники, та не поліпшувалося становище селян-кріпаків. На час реформи 1861 р. у Копилові проживали 994 мешканці.
У 1882 р. власником маєтку став фон Мекк - остезійський дворянин, талановитий інженер шляхів сполучення. У 1889-1890 рр. до Копилова кілька разів приїздив і проживав у ньому деякий час великий російський композитор П.І. Чайковський. Дружина фон Мекка - Надія Філаретівна фон Мекк, меценатка і подруга Чайковського - була шанувальницею великого таланту останнього. Протягом 1876-1890 рр. вона вела з композитором листування, популяризувала його твори, надавала матеріальну допомогу.
Злиденним селом був Копилів напередодні Першої світової війни. В ньому проживали 2053 особи, існувала церковно-приходська школа, яка мала лише одну кімнату. її відвідувало лише 30-40 дітей.
У жовтневому збройному повстанні 1917 р. в Петрограді брав участь житель Копилова - Петро Маркіянович Дубрівський, який служив матросом на "легендарному" крейсері "Аврора". Повернувся до села і Андрій Іванович Шовкун - георгіївський кавалер усіх чотирьох ступенів.
У кінці січня 1918 р. в Копилові була встановлена радянська влада. Першим її органом був революційний комітет. Очолили ревком селяни-бідняки - Никанор Григорович Мудрак, який повернувся із фронту, і Михайло Лазарович Максименко.
Восени 1938 р. льотчик-герой Валерій Чкалов, який був головним суддею на спортивних змаганнях мотоциклістів, що проходили на трасі Київ - Чоп, відвідав Копилів, оглянув колгосп, завітав до школи.
10 липня 1941 р. гітлерівські війська окопували Копилів. Більш як 500 копилівців стали на захист Батьківщини. 7 листопада 1943 р. село було визволено від загарбників. Більш як 400 жителів села були нагороджені орденами і медалями, понад 200 воїнів загинуло. В той час, коли чоловіки били ворога на фронті, жінки й діти прикладали всіх зусиль, щоб дати Батьківщині більше продуктів сільського господарства.
З 1943 р. по 1945 р. у приміщенні панського маєтку розміщувався військовий госпіталь. Пізніше до 1954 р. в цьому приміщенні була розташована центральна районна лікарня, а потім - Копилівська середня школа.
На початку 60-х років силами колгоспу збудовано сільський стадіон у панському парку - один із найкращих у Київській області. Стадіон знаходиться у мальовничому парку площею 15 га.
На відкритті стадіону була присутня багаторазова олімпійська чемпіонка, чемпіонка світу Лариса Латиніна. Стадіон став центром спортивно-масової роботи. Тут регулярно тренувалися місцеві любителі спорту з легкої атлетики, вільної боротьби, спортивної гімнастики, волейболу, футболу. Особливих успіхів досягай копилівські волейболісти і футболісти, які виступали на першість України.
У 1970 р. було створено "Копилівське дослідне поле" ННЦ "Інститут землеробства УААН" з виведення нових сортів озимих культур. Праця селекціонерів І.К. Котик та В.Ю. Буряка дали можливість вивести нові сорти озимої пшениці нового покоління, це "Поліська - 90", "Копилівчанка", "Столична" та ін.
У 1986 р. після аварії на Чорнобильській АЕС в с. Копилів із Чорнобильського району були евакуйовані жителі с. Опачичі.
Нового розвитку село набуло після 2003 р. Зокрема, газифіковано обидва села, відновлено вуличне освітлення, по вулицях прокладаються дороги з твердим покриттям, реконструйовано амбулаторію сімейної медицини, газифіковано котельню школи, сільської ради. Проведено капітальний ремонт сільської ради, забезпечено всіма сучасними видами оргтехніки. Сільською радою створені умови для залучення інвесторів. На сьогодні працюють компанії "Ніко", "Прометей", "Газова будівельна компанія", "Алегрі", "Саксесс - Інвест".
Відомі люди села: Бейлін Петро Юхимович -лікар, вчений, письменник; К.З Кривенко, М.І. Лиховод, К.П. Прохорова - нагороджені орденами Леніна.

Северинівка - село, розташоване за 7 км від центру сільської ради. Відстань до районного центру - 18 км, до обласного - 52 км.
Площа населеного пункту складає 874,3 га, кількість дворів - 175. Кількість населення - 227 осіб.
Село виникло десь у XVI ст. Належало до Макарівського помістя. У роки ВВВ северинівці воювали з фашистами. 8 жителів села загинули. У 1965 р. було зведено пам'ятник загиблим воїнам. У 90-х роках відкрито Українську православну церкву Київського патріархату. У 2002 р. створено ТОВ "Київ."

Останнє оновлення на Четвер, 14 квітня 2011, 09:34