Історія с. Пашківка

село ПАШКІВКА
ДО СКЛАДУ ПАШКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ВХОДИТЬ
село ВІТРІВКА

Пашківка - село, центр сільської ради. Розташоване за 19 км від районного центру та за 50 км від обласного. Найближча залізнична станція: Фастів, за 30 км.
Площа сільської ради складає 481 га, кількість дворів – 670.
Кількість населення – 743 особи.
День села – на Святу Трійцю.

Знайдені на території села знаряддя праці первісної людини: кам'яні рубила, сокири з отворами для заправки держака, кам'яні сокири з кістяним держаком, дерев'яний, видовбаний зі стовбура дерева човен, свідчать про найдавніше заселення цієї місцевості.
В давнину Пашківка була оточена густими заболоченими мішаними лісами. В історичних документах село згадується за 1664 рік.
У Пашківці на полях подекуди збереглися залишки Змійового валу, що свідчить про важливість цього населеного пункту в системі оборони Київської Русі. Пізніше помістя належало магнатам Харлінським, власникам Бишева.
В одному з лісів на острові серед боліт, так званому Гусаковому Яру, в 1768 р. знаходився табір гайдамацького загону, яким керував Іван Бондаренко. Саме в цьому році збудовано церкву, де священиком був Семен Козловський. Пізніше на це місце власник маєтку призначив Гаврила Кленовського і Якова Кіндратовича. У 1840 р. Леон Харлінський подарував Пашківку в придане онуці Анастасії. Вацлав Руліковський, який став хазяйнувати в маєтку, в 1856 р. продав його генералу Теодору Кудрявському.
Один з Руліковських, Едвард, написав у 1853 р. "Опис Васильківського повіту", де, зокрема, є й дані про ці населені пункти.
По смерті Т. Кудрявського в 1868 р. Пашківка перейшла у власність зятю Людвігу Петровичу фон Ендену. В його маєтність увійшло 1213 десятин землі орної і 335 лісної.
Збереглися свідчення, що незначні ділянки землі тримали німці-колоністи. їхня колонія називалася Павлинівка.
Серед промислових підприємств виділялася винокурня, де використовувався паровий двигун. На кінець XIX ст. Пашківка налічувала 155 дворів з населенням 1432 особи.
У 1918 р. створено революційний комітет, який очолював селянин Петро Григорович Нестерчук. Цього ж року під його керівництвом селяни виступили проти поміщика Збуровського. У 1920 р. утворилася сільрада, очолювана Калеником Семеновичем Сіренком.
У 1927 р. відкрилася школа.
Кількість населення становило 3299 осіб.
У 1928 р. організовано ТОЗ, у 1930 р. - комуну. Першим головою став Микола Максимович Кольцов (з м. Києва).
Село було окуповане фашистами 10 липня 1941 р. Понад 300 жителів боролися на фронтах, у партизанському загоні Григорія Григоровича Кухаря.
У перші дні війни, прикриваючи відхід радянських військ, за околицею Пашківки були збиті бомбардувальник та винищувач Іл-156 пілотом О.В.Дунаєвим. У кінці травня 1942 р. створено Пашківську підпільну групу під керівництвом Ю.В. Пришви, до неї входили також А.Г. Нестерчук, Ю.І. Петренко, В.К. Шевченко. Керівник групи брав активну участь у різних диверсіях і операціях проти німців. В його будинку знаходилася явочна квартира підпілля і партизан. Інші члени організації збирали зброю, розповсюджували листівки "Совінформбюро", переховували поранених бійців, зривали плани німецьких властей з відправлення громадян на примусові роботи до Німеччини.
До 1965 р. діяв колгосп "40-річчя Жовтня", потім "Перемога". У 1988 р. було збудовано дитячий садок, у 1993 р. - нову загальноосвітню школу І-Ш ст. (старе приміщення 1927 р. збереглося донині). Культурні потреби жителів обслуговує Будинок культури на 350 місць. Після Чорнобильської аварії спеціалістами з Тернопільської та Вінницької областей зведено 50 будинків для переселенців.

Вітрівка - село, межує з центром сільської ради. Відстань до районного центру - 19 км, до обласного - 50 км.
За народними переказами, назва пішла від дерев'яних вітряків, які стояли за околицею села в місцевості, де часто віяли вітри. Час походження не встановлений. Кількість населення – 254 особи.

Останнє оновлення на Понеділок, 04 квітня 2011, 13:53