Комплексна термомодернізація ОСББ за «теплими кредитами» дозволяє зменшити на 50% і більше комунальні платежі

На прес-конференції 3 жовтня в ІА «УНІАН» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, директор Представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні Марсель Рьотігіз експертами та головами ОСББ презентували:
- результати оцінки «теплих кредитів», проведеної Держенергоефективності, Фондом ім. Ф. Еберта та Українським центром соціальних реформ;
- успішні історії ОСББ, які після комплексної термомодернізації заощаджують 40-50% і більше на комунальних рахунках.
«Так, ми вже втретє аналізуємо ефективність використання бюджетних коштів програми із точки зору досягнення економії енергоресурсів. Спочатку ще у 2016 р. таку експертизу провели із USAID, потім – із GIZ, тепер - із Фондом ім. Ф. Еберта (Німеччина)», - повідомив Сергій Савчук.
Під час дослідження здійснено не лише репрезентативні вибіркові обстеження учасників програми, а зібрано та проаналізовано дані про їхнє енергоспоживання від 82 підприємств теплокомуненерго, обленерго, облгазів.
За результатами оцінки програми:
- середня річна економія споживання газу для приватного домогосподарства складає більше 25%;
- середня річна економія споживання тепла для ОСББ становить 20%,  газу – 10%, а електроенергії – 9%.
Крім цього, отримано важливі висновки щодо мультиплікаційного ефекту програми на економіку, а саме:
- щорічна економія газу у рамках програми – близько 330 млн м3;
- одна вкладена гривня в рамках програми дає додатково 3 грн залучених приватних коштів в економіку;
- житлові субсидії знижують стимул до енергоефективності;
- при цьому після утеплення кількість отримувачів субсидій знижується в ОСББ.
«Якщо ж брати до уваги конкретні історії учасників програми, то ми маємо численні ОСББ, які задоволені підвищенням комфорту та зменшенням платіжок на 40-50% і більше після термомодернізації», - наголосив Сергій Савчук.
Практичним досвідом утеплення поділилися голови ОСББ із м.Чернігова та м. Запоріжжя. Наприклад,  ОСББ «Доценка, 23» (м. Чернігів)взяло участь у програмі у 2017 р., щоб встановити ІТП та замінити вікна, а вже вдруге у 2018 р. – утеплило фасад та підвал. Загальний обсяг «теплого кредиту» склав 1,4 млн гривень.
ОСББ отримало потрійну компенсацію. Держава вже повернула 700 тис. грн, місто – 500 тис. грн, а область відшкодовує10% річних, починаючи із 2018 року.
Після усіх компенсацій витрати за проектом в середньому на 1 квартиру становлять лише близько 170 грн у місяць.
При цьому, завдяки комплексу енергоефективних заходів витрати на опалення  зменшилися майже на понад 50%: із 37 грн/м2 до 9-18 грн/м2 за місяць, а вартість житла піднялася на 30 відсотків.
«Тож, закликаю усі ОСББ ще цієї осені користуватися державним та місцевим співфінансуванням «теплих кредитів», щоб в опалювальний сезон жити у комфорті та із меншими комунальними платіжками», - підсумував Голова Агентства.
Також очікується продовження програми Урядом на наступний рік.

Довідково:
Презентації із прес-конференції можна завантажити на сайті Держенергоефективності:http://saee.gov.ua/uk/news/3157.

Управління комунікації та зв’язків
з громадськістю Держенергоефективності